Witamy! Z tego Artykułu dowiesz się:
- Czym jest AI?
- Jaka jest historia sztucznej inteligencji?
- Jak działa sztuczna inteligencja?
- Do czego służy sztuczna inteligencja?
- Jak dobrze zarabiać dzięki sztucznej inteligencji?
- Czym jest Elementor AI?
Czym jest AI?
AI, to inaczej dziedzina wiedzy obejmującą między innymi sieci neuronowe, robotykę i tworzenie modeli zachowań inteligentnych oraz programów komputerowych symulujących te zachowania, włączając w to również uczenie maszynowe, głębokie uczenie.
Do czego służy Sztuczna Inteligencja?
Sztuczna inteligencja umożliwia systemom technicznym postrzeganie ich otoczenia, radzenie sobie z tym, co postrzegają i rozwiązywanie problemów, działając w kierunku osiągnięcia określonego celu. Komputer odbiera dane (już przygotowane lub zebrane za pomocą jego czujników, np. kamery), przetwarza je i reaguje.
Historia sztucznej inteligencji!
Począwszy od lat 40. XX wieku, kiedy to pojawiły się pierwsze komputery, wielu naukowców, a wśród nich Alan Turing, myślało o stworzeniu „sztucznego mózgu”. Specjaliści Ci realizowali różne eksperymenty, aby stworzyć maszynę inteligentniejszą od człowieka. Chcąc udowodnić, że jest to możliwe, opracowali słynny system oceny: Test Turinga.
Jego zasada jest prosta: Przez pięć minut dana osoba wysyła wiadomości za pomocą komputera do dwóch nieznajomych – człowieka i maszyny. Jeśli w wyniku tej konwersacji nie uda się ich rozróżnić, wynik testu uznaje się za pomyślny. Sztuczna inteligencja udowadnia, że posiada wystarczające umiejętności, aby odtwarzać język naturalny i uczestniczyć w inteligentnym dialogu, czasem nawet z nutką humoru.
W 1956 r. trzech matematyków stworzyło pierwszy język sztucznej inteligencji, IPL-11, trenując program do rozwiązywania zadań matematycznych. Program ten szybko nauczył się udowadniać znane twierdzenia i wyjaśniać je w zrozumiały sposób. Naukowcy rozwinęli technologię uczenia maszynowego. ML buduje własną sztuczną inteligencję i szkoli się w odtwarzaniu sposobu analizowania dużej ilości danych na wzór człowieka.
Zatem uczenie maszynowe i Big Data (czyli zdolność do gromadzenia wykładniczej ilości danych w celu trenowania AI) są kluczem do sukcesu sztucznej inteligencji i dalszego jej rozwoju.
Źródło: https://www.ovhcloud.com/pl/public-cloud/artificial-intelligence-definition/
Jak działa sztuczna inteligencja?
Naukowa koncepcja sztucznej inteligencji opiera się na trzech filarach: asymilacji danych, ich analizie oraz wdrożeniu odpowiednich reakcji lub działań.
Asymilacja informacji
Każda interakcja na stronie internetowej generuje dane. Są one przechwytywane, zapisywane, a następnie przekazywane sztucznej inteligencji. Czasami należy je zanonimizować, ponieważ zgodnie z RODO aktywność użytkownika w sieci nie powinna być łączona z jego danymi osobowymi.
Aby przechwycić informacje i przełożyć je na język zrozumiały dla programów AI, naukowcy tworzą algorytmy uczenia się, nazywane niekiedy „sztucznymi neuronami”. Umożliwiają one na przykład rozszyfrowywanie tysięcy obrazów. Przetwarzają każdy z nich piksel po pikselu, aż utworzą zbiory danych. Inne z kolei programy i algorytmy zostały zaprojektowane do przechwytywania informacji z Big Data, które służą do uczenia algorytmów uczących.
Cloud Computing zapewnia moc obliczeniową będącą w stanie sprostać tak złożonej technologii. Umożliwia natychmiastowe wydobycie potencjału z danych i pełne ich wykorzystanie.
Analiza danych
Informacje przetwarzane i rozszyfrowywane przez sztuczną inteligencję stanowią podstawę jej samego uczenia się, określanego mianem uczenia głębokiego lub z Ang. Deep Learning. W celu znalezienia właściwej odpowiedzi na określony problem naukowcy ustalają kryteria, które należy zastosować w każdej sytuacji. Algorytmy uczenia maszynowego stopniowo wzbogacają listę kryteriów i proponują nowe, coraz bardziej trafne odpowiedzi.
Im więcej nowych danych zasila AI, tym gęstsza staje się sztuczna sieć neuronowa wyspecjalizowana w głębokim uczeniu. Sztuczna inteligencja uczy się i rozumie, a to wymaga zapewnienia odpowiednich warunków, takich jak stała dostępność Big Data oraz świeżość i wiarygodność danych wejściowych. Data Mining (eksploracja danych) to proces analityczny, który umożliwia zbieranie i porównywanie danych w celu identyfikacji podobieństw i trendów rynkowych, jednym słowem – przekształcanie danych w wartość. Rozwój sztucznej inteligencji możliwy jest dzięki potężnej mocy obliczeniowej algorytmów i dostępowi do danych.
Jeśli moc obliczeniowa nie byłaby stale zwiększana, interakcje między sztucznymi sieciami neuronowymi zostałyby spowolnione, co z kolei spowodowałoby obniżenie potencjału AI. Dlatego bardzo szybko pojawiło się zapotrzebowanie na wydajne karty graficzne. W odpowiedzi na potrzeby specjalistów data science poszukujących sposobów optymalizacji zasobów technicznych wprowadziliśmy rozwiązania, takie jak OVHcloud AI Training, dostępne w ramach naszej usługi Public Cloud.
Dzięki nim użytkownicy mogą automatycznie, bez udziału człowieka, optymalizować zasoby przeznaczone do trenowania AI.
Sieci Deep Learning stają się coraz szybsze i coraz wydajniejsze. Przetwarzanie danych jest niemal natychmiastowe, co zwiększa liczbę zastosowań sztucznej inteligencji. Uczenie przez wzmacnianie (z Ang. Reinforcement Learning) nie ma granic – każda nowa informacja zwiększa precyzję AI.
Wdrożenie odpowiednich reakcji lub działań
Po zinterpretowaniu, porównaniu i przeanalizowaniu danych, sztuczna inteligencja jest w stanie zaproponować odpowiedź lub reakcję zgodną z oczekiwaniami. Jest to forma „odruchu poznawczego”, który eksperci zajmujący się danymi muszą uprzednio zdefiniować, aby sztuczna inteligencja mogła:
- Wyświetlać rekomendacje wideo dostosowane do odbiorcy (inteligencja relacyjna).
- Automatyzować powtarzalne zadania (inteligentna automatyzacja).
- Realizować tłumaczenia w czasie rzeczywistym (analiza semantyczna, interpretacja języków).
- Identyfikować obiecujące trendy rynkowe dla start-upów lub kierowników projektu (inteligencja biznesowa).
- Wyodrębniać określone obiekty (na przykład zwierzęta) z tysięcy zdjęć (rozpoznawanie wizualne).
- Zaparkować pojazd autonomiczny w odpowiednim miejscu (odruch poznawczy, propriocepcja).
Źródło: https://www.ovhcloud.com/pl/public-cloud/artificial-intelligence-definition/
Jak dobrze zarabiać dzięki Sztucznej Inteligencji?
Sztuczna Inteligencja potrafi w wielu celach pomóc Ci w kwestiach zarobkowych. Między innymi:
- Może pomóc Ci w tworzeniu własnego E-Booka.
- Może pomóc Tobie ułożyć szczegółowe plany (też w kwestiach zarobkowych).
- Możesz ją wykorzystywać w celach kursów, filmów, itp.
- Da radę wygenerować różne zdjęcia, filmy, itp. Do tego mogą służyć specjalne narzędzia.
Czym jest Elementor AI?
Jest to dodatek do Elementora, który dodaje różne funkcje bazujące na sztucznej inteligencji. Bardzo ważną funkcją tego narzędzia jest tworzenie tekstów za nas. Elementor AI może na konkretny temat, stworzyć nam potrzebny do niego tekst. Ta funkcja też poprawia literówki, ogólne błędy językowe, gramatykę, może sprawić, aby tekst był krótszy lub dłuższy oraz może zmienić ton naszej wypowiedzi. Może też za ciebie utworzyć kod, np. HTML.
Inne informacje o sztucznej inteligencji!
Appy Pie’s pozwala stworzyć swoją stronę internetową AI, bez kodowania nawet jednej linii. Nawet początkujący mogą łatwo stworzyć własną stronę internetową od podstaw za pomocą tego oprogramowania.
Bardzo popularną obecnie na świecie sztuczną inteligencją, jest ChatGPT. Jest to jest narzędzie sztucznej inteligencji, które wykorzystuje algorytmy uczenia maszynowego do generowania naturalnych rozmów między ludźmi, a komputerem. Więcej informacji znajdziesz w tym Artykule: https://kenter.pl/chat-gpt/.
Krótkie Podsumowanie!
Podsumowując, sztuczna inteligencja, w tych czasach, jest nam bardzo potrzebna. AI w tych czasach, też jest bardzo ważne, ponieważ z dnia na dzień, technologia się bardzo rozwija i dochodzi wiele nowych funkcji. Sztuczna inteligencja jest w stanie nawet zrobić podstawową stronę internetową.
Kontakt!
Jeżeli masz pytania, sugestie lub chcesz zgłosić błąd w artykule, to napisz nam o tym na nasz adres e-mail: pomocfest@gmail.com